Yüzme Havuzlarındaki Tehlike Havuza Girmeden Önce İki Kere Düşünün!

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diyaliz Sorumlu Hekimi Ali Rıza İçel, havuzların yaz mevsiminde serinlemek amacıyla tercih edilen yerlerin başında geldiğini ifade ederek, havuzların yol açabileceği sağlık sorunları hakkında bilgilendirdi.
Dr. Ali Rıza İçel, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: Havuzlar her ne kadar klorlanmış olsalar da enfeksiyon riskinin tamamen ortadan kalkmamaktadır. Su sirkülasyonu iyi sağlanmamış ve düzenli temizliği yapılmamış havuzlar tifo, hepatit A ve ishale neden olan diğer enfeksiyonlar ile mantardan idrar yolu enfeksiyonuna kadar birçok hastalığa neden olmaktadır.

Havuza giren insanlar, hijyen kurallarına uymalı; havuza girmeden önce mutlaka duş alınmalı, mümkünse ayaklar antiseptikli suyla temizlenmelidir. Havuz suyu yutulmamalı, çocuklar sık tuvalete götürülmelidir. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıkaçları, göz enfeksiyonlarını önlemek için gözlük kullanılmalıdır. Lensle havuza girmek doğru değildir. Kontak lensle suya girmek, gözün iltihaplanma ihtimalini artırır. Deride çatlak, kesik ve sıyrıklar varsa, havuzdan çıktıktan sonra sabunlu su ile temizlenmelidir.

 Havuzlardaki tehlikelerden en sık görülenleri şunlardır:
1. Kulak zarınızın delik olmadığından mutlaka emin olun!
Kulak zarı delik olanlar çok sıkı önlemler almalıdır. Çok sağlam kulak tıkacı ve bone kullanıyor olsanız bile havuzun dibine indikçe orta kulakta şiddetli bir basınç meydana gelecektir. Bu yüz felci, beyin zarı iltihabı, beyin ve boyun apsesi gibi kötü sonuçlar doğurabilir.
2. Kulak zarınız delik olmasa bile en fazla risk altında olan yer, kulaklar
Dış kulak yolu nemli kaldığında bakterilerin buraya yerleşmesine sebep olabiliyor. Bunun önüne geçmek için havuza girmeden önce yarı yarıya sulandırılmış sirke ve ya limon suyu uygulanabilir. Fakat bunu uygulamadan önce de kulak zarınızın delik olup olmadığından emin olmanız gerekiyor.
3. Klor Zehirlenmesi

Havuzlarda kullanılan klorun oranı oldukça önemlidir. Klorun oranında yapılan ufak bir yanlışlık ciddi zehirlenmelere yol açabilir.
4. Ağız Yaraları

Yüzme havuzunda bulunan bakteriler ağız, burun, cilt, üreme organları yara ve çizikler başta olmak üzere vücudumuza yerleşerek uygun ortamı bulduklarında üremeye geçerler. Bu sebeple ağızda oluşan yara ve enfeksiyonlar yutkunma yoluyla daha ciddi sorunlara yol açacaktır.
5. Hepatit A, E ve Tifo Enfeksiyonları

Düzgün dezenfekte edilmemiş havuzlarda en sık rastlanan virüsler bunlardır. Havuzların düzenli temizlendiğinden emin olduktan sonra kendi temizliğimize de önem vermeli, duş almadan asla havuza girmemeliyiz.
6. Konjoktvit ya da Kornea İltihapları

Aşırı klorlama ya da yanlış dezenfeksiyon yöntemleri kullanılan havuzlar göz rahatsızlıklarına sebep olur. Kontakt lens kullananlarda bu risk daha yüksektir. Bu sebeple gözlerinizde yanma ya da batma hissettiğinizde bir hekime başvurmanız önerilir. Alınacak en basit önlem ise gözlük kullanmaktır.
7. Vajinal Mantar
Her kadının hayatında en az bir kere yaşadığı bir sorundur bu aslında. Havuzda bu sorunun daha sık görülmesinin sebebi klorun bu bölgedeki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarının aktif hale gelmesidir. Genital bölgenin ıslak ve nemli kalması, mantar enfeksiyonları gelişimi için hazırlayıcı bir faktördür. Bu nedenle ıslak mayoyla oturmak çok sık yapılan yanlışlardan biridir. Ayrıca kadın vajinal florasını bozarak normalde bulunan mantarları aktif hale getirerek çoğalmasına ve enfeksiyona neden olabilir. Özelikle ishal, idrar yolu enfeksiyonu, genital akıntısı olan kişilerin havuzları kullanmaları havuz enfeksiyonlarının yayılmasında çok önemli bir etkendir. Havuzda bulunan bakterilerin bu duruma sebep olma olasılığı çok yüksek değildir.
8. Kaygan Zemin
Havuz kenarlarının kaymayan bir zemini olduğundan ve buraların temizliğinde kullanılan maddelerin de aynı şekilde çabuk kuruyan ve kaymayan temizleyiciler olduğundan mutlaka emin olun. Havuz kenarları olması gerektiği gibi olsa bile yine de yürürken ekstra dikkat edin. Güneşin etkisiyle düşen tansiyon, havuzda yorulan bacaklar kalıcı hasarlar bırakacak düşmelere sebep olabilir.
9. Merdiven ve Dinlenme Çıkıntılarına Dikkat!
Merdivenlerin ve dinlenme çıkıntılarının bakımlarının yapılmış olduğundan da mutlaka emin olun. Bunun yanında sürdüğünüz güneş kremi ve yağlarla tutunduğunuz merdiven korkulukları hem sizin için hem de büyük tehlike arz ediyor. Yağ ve kremin etkisiyle kayganlaşan korkuluklar, kayma sonucu yüz ve diz  başta olmak üzere kalıcı hasarlara sebep olabilir.
10. Havuz Köşeleri
Havuz köşeleri kazaları önlemek amacıyla kavisli olmalıdır. Eğer böyle değilse köşelerden mümkün olduğunda uzak durun.
11. Kaçak akım ve açıkta kablo

Belki zor bir ihtimal ama yine de havuza yakın herhangi bir yerde elektrik akımı, kesik kablo ya da elektrikle ilgili bir çalışma olmadığından emin olun.
12. Çocuk havuzlarında risk daha büyük.
Çocukların havuza tuvaletini yapması, anne babaların bebeklerini bezleriyle havuza sokması, ayrıca bu havuzların daha küçük olması sebebiyle çocuk havuzları daha fazla risk taşımaktadır. Burada iş anne babalara düşüyor. Çocukları havuza sokmadan önce mutlaka tuvalete götürmeli, bebeklerinizi asla bezleriyle suya sokmamalısınız.
13. Hormon bozukluğu

Yapılan bir araştırmaya göre başta klor olmak üzere kullanılan diğer kimyasallar hormon bozukluğuna yol açıyor. Çocuklar vücut ağırlıklarından dolayı bu kimyasallardan daha fazla etkilendiği için uzmanlar, iki haftada bir 30 dakika kapalı havuzda yüzen erkek çocuklarında hormon bozukluğunun meydana gelebileceğini belirtmiş.
14. Havuz Sistiti
Tüm bu bahsettiğimiz bakteriler idrar kesesi iltihaplanmasına yani sistite yol açıyor. Yazın gelmesiyle doktorlara en sık başvurulan rahatsızlıkların başında havuz sistiti geliyormuş. Bu durumdan korunmak için yapmanız gereken şey bol bol su tüketmektir.

15. Temizlik Filtreleri
Bu belki çok uzak bir ihtimal gibi, bir korku filmi sahnesi gibi gelebilir fakat çok kısa zaman önce bir çocuğun saçları, bir çocuğun ise ayağı havuzun havalandırma motoruna sıkıştı. İkisi de kurtarılamadı.
16. Atlamalar sinüzit riskini artırabilir
Gözlerde konjonktivit dediğimiz kızarma, sulanma ve yanma ile seyreden göz iltihapları olabilir. Konjonktivit mikroplar dışında bizzat havuzun dezenfeksiyonunda kullanılan klor gibi kimyasal maddelere bağlı olarak da gelişebilir. Orta kulak iltihapları görülebilir ve iyi tedavi edilmediğinde kronikleşebilir. Havuza atlamalar ciddi yaralanmalara neden olabileceği gibi sinüzit gelişme riskini arttırabilir. Başta mantar enfeksiyonları olmak üzere değişik deri enfeksiyonları görülebilir.
Bazı havuzdan kapılan hastalıkların özellikle gebeler, çocuklar ve immün sistemi zayıf kişilerde çok ağır geçebileceğini de unutmayınız.”
Suyunun temizliğinden nasıl emin olursunuz?

Temiz bir havuz suyunda havuzun dibi net görülmelidir.
Havuz kenarındaki taşlar yapışkan ve kaygan olmamalıdır.
İyi klorlanmış bir suyun az bir kokusu olur. Aşırı bir kimyasal kokusu sorun olabileceğini gösterir.
Su sıcaklığı 27 dereceyi geçmemeli. Hava ile su sıcaklığı doğru oranlı olmalı, arada fazla fark bulunmamalıdır.
Havuz pompaları ve filtre sistemleri çalışıyorsa ses yaparlar, bu sesi muhakkak duymanız gerekir.
Havuz PH ve klor seviyesi 2 günde bir kontrol edilmelidir (Normal PH=7.2-7.8 arasındadır)

Havuzda ve Havuz Çevresinde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Havuz çevresi ve suyundaki temizlik önlemleri kadar önemli olan bir diğer faktör ise havuz güvenliğidir.
Denizdeki kadar risk faktörü taşımasa da, gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde yüzme havuzları da can güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle yüzme havuzlarında aşağıdaki kurallara mutlaka uyulmalıdır.
Havuz çevresinde mutlaka kurtarma personeli bulundurulmalı.
Havuz çevresinde gerekli bölgelerde güvenlik levhaları bulundurulmalı, bu levhalar herkesin rahatlıkla görebileceği noktalarda yer almalı.
Yetişkinlere uygun havuzlara çocuklar asla alınmamalı, çocuk havuzlarında ise maksimum derinlik 0.3 m’yi geçmemeli.
Yüzme bilmeyen kişilerin havuza girişinde, havuzda mutlaka profesyonel bir eğitmen bulundurulmalı.
Havuz tabanı, merdivenler ve havuz etrafındaki gezinti alanları kir tutmayan, kolaylıkla temizlenebilen ve hijyenik özellikler barındıran malzemelerle yapılmalı.

Peki risklerden nasıl korunabiliriz ?

Hastalıklardan korunmak için şunlara dikkat edilmeli:
Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukları havuzlara göndermeyin.
Havuza duş alarak girin ve çıktıktan sonra mutlaka  yeniden duş alın.
Ateşli bir enfeksiyon veya ishal geçirirken havuza girmeyin.
Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın.
Havuzda su yutmamaya özen gösterin.
Kulak enfeksiyonlarından korunmak için kulaktıkaçları kullanın.
Ayaklarınızı antiseptik suyla temizledikten sonra girmeye özen gösterin.
Cildinizde yaralar var ise, iyileşmeden girmeyin.
Havuz suyunun sürekli olarak sirkülasyon yapıldığı havuzları tercih edin.
Havuza girmeden önce mutlaka idrar yolları iltihabı olup olmadığı ile ilgili kontroller yapılmalı, tahlil sonucu sonrasında yok ise havuza girilmeli.